پرین پرواز پارسه

چین

[interactive_banner banner_title=”تالار بزرگ خلق- پکن” heading_tag=”h1″ banner_desc=”تالار بزرگ خلق محل برگزاری جلسات کنگره ملی خلق” banner_image=”id^1215|url^https://parin724.ir/wp-content/uploads/2019/04/Great_Hall_Of_The_People_At_Night.jpg|caption^A brightly lit Great Hall of The People at dusk.|alt^null|title^A brightly lit Great Hall of The People at dusk.|description^null”]

پرچم

Flag_of_the_People's_Republic_of_China

نشان ملی

1.جمعیت

۱٬۴۱۷٬۰۰۰٬۰۰۰ (۲۰۱۸)
(اول جهان)

2.مساحت

۹٬۵۹۶٬۰۰۰کیلومتر مربع (سوم جهان)

3.پایتخت

مسکو

4.نوع حکومت

دولت سوسیالیستی تک‌حزبی

5.زبان رسمی

زبان ماندارین

6.واحد پول

یوان (رنمینبی) (RMB)

7.شاخص توسعه انسانی

۰٫۷۸۸ (بالا)

8.دامنه اینترنتی

cn.

9.پیش شماره تلفن

86+

شهرهای مهم

  1.  پکن
  2. شانگهای

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین (به چینی中华人民共和国) کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده‌است. این کشور بر اساس فهرست کشورها بر پایه جمعیت با بیش از ۱٬۴۱۷ میلیارد نفر سکنه (۲۰۱۸) پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست و توسط حزب کمونیست چیندر قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود.[۱] این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای وچونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.

جمهوری مردمی چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع چهارمین کشور وسیع دنیا بعد از روسیه؛ کانادا؛ و آمریکا است؛ و همچنین دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.

چینیان خود کشورشان را Zhōngguó می‌نامند که به معنای دولت مرکزی است. نام کامل‌تر جمهوری خلق چین در زبان مانداریان Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó تلفظ می‌شود.

چین یک واژه پارسی است که ساسانیان برای اشاره به این کشور به کار می‌بردند. خود این واژه از واژه سانسکریت و قدیمی‌تر چینا گرفته شده است که با توجه به قدمت آن (سده پنجم پیش از میلاد)، هنوز مشخص نیست که دقیقا واژه سانسکریت از چه واژه‌ای گرفته شده است.

ورود این واژه به زبان‌های اروپایی در سده شانزدهم میلادی رخ داد، جایی که واژه چین از پارسی وارد زبان پرتغالی شد و از پرتغالی وارد انگلیسی و سایر زبان‌های اروپا گردید.

بیشینه(تاریخچه)

جغرافیا

1.تقسیمات کشوری و تراکم جمعیت

نقشه استان‌ها و مناطق خودگردان چین

2.آب و هوا

3.ساعت ، زمان و تقویم

فرهنگ و هنر

1.مشاهیر ادبی ، هنری و فرهنگی

2.پوشش مردم

3.موسیقی ، هنر و جشنها

4.باورها و ادیان

جاذبه های گردشگری

غذاها و دسرها

یا

یا ورود با شبکه های اجتماعی