پرین پرواز پارسه

ترکیه

[interactive_banner banner_title=”ترکیه” heading_tag=”h1″ banner_desc=”استانبول بزرگترین شهر ترکیه و اروپا” banner_image=”id^1242|url^https://parin724.ir/wp-content/uploads/2019/04/استانبول.jpg|caption^null|alt^null|title^استانبول|description^null”]

پرچم

Flag_of_Turkey

نشان ملی

Emblem_of_Turkey

1.جمعیت

2.مساحت

3.پایتخت

4.نوع حکومت

5.زبان رسمی

6.واحد پول

7.شاخص توسعه انسانی

8.دامنه اینترنتی

ir.

9.پیش شماره تلفن

98+

شهرهای مهم

  1. استانبول

  2. آنکارا

ترکیه  (به ترکی استانبولیTürkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولیTürkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

این کشور در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار این کشور است.

پهناوری این کشور ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است.

با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

جمعیت ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۸) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت.

بیشینه(تاریخچه)

جغرافیا

1.تقسیمات کشوری و تراکم جمعیت

ناحیه‌های ترکیه برپایهٔ محدوده‌های سرشماری

2.آب و هوا

3.ساعت ، زمان و تقویم

فرهنگ و هنر

1.مشاهیر ادبی ، هنری و فرهنگی

2.پوشش مردم

3.موسیقی ، هنر و جشنها

4.باورها و ادیان

جاذبه های گردشگری

غذاها و دسرها

یا

یا ورود با شبکه های اجتماعی